Aromaterapija. Eteriniai aliejai – 100%  natūralus sveikatos sąjungininkai.

Eteriniai aliejai, išgaunami iš augalų, yra itin veiksmingi ir saugūs, jei yra gerai parinkti ir tinkamai naudojami. Jie gali padėti veiksmingai gydyti kasdienius negalavimus: raumenų skausmus, spazmus, peršalimus, nemigą ir kitus sveikatos sutrikimus. Atpalaiduoti, gydyti, pašalinti skausmą ar pykinimą… Eteriniai aliejai gali visa tai. Šios iš augalų išgautos ir distiliuotos esencijos yra stiprūs aromatinių molekulių koncentratai, turintys neįtikėtinų savybių, kurios greitai ir veiksmingai gydo daugelį negalavimų.

Jie ypač rekomenduojami įvairiems kasdieniams negalavimams gydyti (įsipjovus, susižeidus odą, sumušimams, vabzdžių įkandimams), esant bakterinei ir/arba virusinei infekcijai (peršalimui, gastroenteritui, bronchitui, cistitui), odos problemoms (nudegimai, aknė), sąnarių ir raumenų skausmams, virškinimo sutrikimams (skausmingi spazmai), kraujotakos sutrikimams (apsunkusios kojos), su stresu susijusiems nervų sutrikimams (pilvo skausmai, nemiga). Visgi, eterinius aliejus reikia naudoti teisingai ir labai atsargiai. „Visų pirma, nebandyti „meistrauti”, nekeisti vieno eterinio aliejaus kitu, net jei jie panašūs” – perspėja prancūzė vasitininkė Danièle Festy, eterinių aliejų ekspertė. Niekada nereikia įkvėpti ar gerti eterinių aliejų, jei to nepaskyrė jūsų gydytojas. Kita auksinė taisyklė: niekada netepti grynų eterinių aliejų ant odos, pirmiausia reikia juos praskiesti augaliniu aliejumi, pavyzdžiui, migdolų arba makadamijų.

Kur įsigyti eterinių aliejų?

Eteriniai aiejai yra stiprūs natūralūs vaistai, todėl atitinkamai visų pirma reikėtų jų ieškoti vaistinėse. Kai kurie vaistininkai netgi specializuojasi aromaterapijoje. Jie ne tik siūlo labai platų eterinių aliejų asortimentą, bet ir gali kvalifikuotai patarti bei paruošti individualius eterinių aliejų mišinius pagal gydytojo receptą. Vilniuje tokias paslaugas teikia Širdažolės vaistinė (Pelesos g. 7), o Kaune – LSMU vaistinė (Sukilėlių pr. 13).

8 pagrindiniai eteriniai aliejai

  • Labai universalus tikrųjų levandų eterinis aliejus (lot. Lavandula Angustifolia) gydo nervinius sutrikimus (stresą, nemigą) ir odos problemas (aknę, įpjovimų žaizdas, nudegimus).
  • Ravensarų (bot. Ravensara aromatica) eterinis aliejus gali sustabdyti virusų protrūkius (peršalimai, gripas, pūslelinė, gastroenteritas) nuo pat pirmųjų simptomų atsiradimo.
  • Tauriųjų didramunių (lot. Anthemis nobilis) eterinis aliejus nuo nemigos, nervinių šokų, didelio streso.
  • Arbatmedžio eterinis aliejus (visai nesusijęs su mūsų geriama arbata) suteikia visapusę apsaugą nuo bakterijų įsipjovus ar susižeidus. Juo taip pat galima gydyti bakterines odos ligas (pvz. dermatozę).
  • Italinio šlamučio eterinis aliejus yra labai naudingas mėlynių, įvairių sumušimų gydymui ir kitų kraujotakos sutrikimų sukeltų problemų atveju.
  • Kilniojo lauramedžio (lot. Laurus nobilis) eterinis aliejus yra puikiausia priemonė nuo raumenų, sąnarių ir dantų skausmo.
  • Pipirinės mėtos (lot. Mentha piperita) eterinis aliejus ramina galvos skausmus ir palengvina virškinimą. Jis pašalina pykinimą bei pilvo pūtimą.
  • Paprastojo raudonėlio (lot. Origanum compactum) eterinis aliejus, puikiausias „natūralus antibiotikas”, veikia prieš įvairius mikrobus (sudėtingus bronchitus, sinusitus, infekcijas), nepakenkdamas žarnyno mikroflorai.

 

Kvapų terapija pavasarį

Šiuos eterinius aliejus galima naudoti išoriškai, atskiedus (jei nenurodyta kitaip) iki 10 % augaliniame aliejuje. Įlašinkite į delną 1–2 lašus, prieš tai įpylę į jį augalinio aliejaus. Populiariausias yra arnikų augalinis aliejus, vartojamas raumenims atpalaiduoti ar netikėtai ką nors suskaudus.

– Ženšenių augalinis aliejus (gerai tonizuoja pavasario pradžioje) tinka masažuoti nugaros apačią, turi afrodiziakinių savybių, be jo, galima vartoti ir kvapniųjų kanangų eterinį aliejų.

– Levandų eterinis aliejus relaksuoja ir mažina raumenų skausmus. Vartojamas grynas arba atskiestas.

– Šliaužiančiųjų bruknuolių eterinis aliejus padeda sumažinti raumenų skausmus, gydo išnirimus.


Paruošta pagal Anne JEANTET-LECLERC straipsnį „Aromathérapie. Les huiles essentielles, des alliées santé 100 % naturelles“, pasirodžiusį Paryžiaus savaitraštyje LA VIE DU RAIL ir Dr. Jean-Christophe Charrié ir Marie-Laure de Clermont-Tonnerre knygą „Jūsų sveikatai : natūralios priemonės ištisus metus”.